Загальна інформація

Наукова діяльність

За 100 років існування гігієнічна школа ДДМУ дала науці більше ніж 100 дисертацій з різних напрямків, присвячених гігієнічній діагностиці техногенно-забрудненого довкілля, його впливу на здоров'я людини, розробці гігієнічних заходів управління та зміцнення здоров'я населення промислових територій. Гігієнічною громадою XIV з'їзду гігієністів нашої країни 30 гігієністів у ХХ столітті визнані провідними, серед яких 7 вчених належать до Дніпропетровської гігієнічної школи (професори Стояновський О.Ф., Кучерявий І.М., Чехлатий П.Х., Столмакова Г.І., Чукмасова Г.Т., Шелюг М.Я., Кас'яненко А.М.), що свідчить про її значущість у благородній справі служіння громадському здоров’ю.

Основною метою наукової, науково-дослідницької роботи сучасної кафедри гігієни, екології та охорони праці є здобуття нових знань шляхом проведення наукових досліджень і розробок та їх спрямування на створення і впровадження нових конкурентоспроможних методів донозологічної діагностики, профілактики екологічно зумовлених захворювань, розроблення технологій, матеріалів тощо для забезпечення інноваційного розвитку суспільства, підготовки висококваліфікованих фахівців галузі знань 22 Охорона здоров’я.

Головними напрямками наукових досліджень кафедри є:

1) гігієнічна діагностика стану навколишнього середовища, його впливу на здоров’я населення;

2) еколого-гігієнічна оцінка часово-просторових потоків промислових відходів, об’єктів поводження з ними, їх властивостей та ризиків для здоров’я та об’єктів довкілля;

3) удосконалення гігієнічного регламентування пріоритетних забруднювачів промислових регіонів України, в т.ч. розвитку методики регіонального нормування шкідливих речовин у ґрунті;

4) психогігієнічні дослідження формування тривожних станів серед населення промислових регіонів, що пов1язані із забрудненням навколишнього середовища;

5) оцінка кількісно-якісного взаємозв’язку зовнішньої та внутрішньої експозиції організму забруднювачами, впровадження біомоніторингу макро- та мікроелементів;

6) встановлення просторово-часових закономірностей вмісту полютантів та мікроелементів в об’єктах довкілля, еколого-гігієнічне картографування території промислового регіону;

7) вплив важких металів на репродуктивну, серцево-судинну системи, опорно-руховий апарат, психічний та фізичний розвиток дітей;

8) дослідження патогенетичних механізмів загальнотоксичної, ембріо- і гонадотоксичної дії, впливу на плацентогенез макро- та наноформ металів в умовах експерименту;

9) оцінка мікроелементного статусу населення промислових територій, особливості розвитку та поширеності полімікроелементозів, визначення маркерів експозиції;

10) розробка сучасних профілактичних технологій, пошук нових видів біопрофілактики для попередження екологозалежних хвороб;

11) ідентифікація та управлінням ризиком розвитку екологічно залежних захворювань у населення промислового регіону;

12) дослідження історії розвитку гігієни і санітарії.

Наукова робота кафедри проводиться у декількох напрямках:

1. Виконання НДР (за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, коштів замовника, власних коштів).

2. Підготовка науково-педагогічних кадрів шляхом навчання в аспірантурі та поза аспірантурою, виконання докторських дисертацій.

3. Членство у Асоціаціях, науково-технічних радах, спеціалізованих вчених радах.

4. Видання друкованої наукової продукції – Національної програми дій, підручників, посібників, монографій, статей, інформаційних листів, методичних рекомендацій, патентів тощо.

5. Доповіді результатів НДР на конференціях, з’їздах, симпозіумах.

6. Розгляд, рецензування та опоненція наукових робіт на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора медичних наук, доктора філософії.

7. Виконання досліджень з атестації робочих місць.

8. Консультації практикуючим лікарям-клініцистам, екологам, інженерам тощо з актуальних гігієнічних проблем.

9. Участь у конкурсах молодих вчених, на здобуття грантів.

10. Підготовка майбутніх спеціалістів через СНТ, їх участь у Конкурсах студентських наукових робіт, олімпіадах, конференціях, симпозіумах.

11. Проведення щомісячних науково-інформаційних оглядів новітніх даних з актуальних проблем гігієни.

На кафедрі постійно проводяться наукові дослідження в межах науково-дослідних робіт. На сьогоднішній день кафедра виконує дві ініціативні НДР:

1. Комплексна еколого-гігієнічна оцінка ризику для здоров’я населення в умовах промислового мегаполісу державний реєстраційний номер: 0120U102612; термін виконання: 01.2020-11.2023 рр.). Науковий керівник – лауреат державної премії України, д.мед.н., професор Е.М. Білецька

2. Гігієнічна оцінка впливу природних та техногенних факторів на стан здоров’я населення (державний реєстраційний номер 0118U004729; термін виконання: 01.2019-11.2022 рр.). Науковий керівник – д.мед.н., професор Н.І. Рублевська.

В межах ініціативних наукових досліджень у 2021 році на кафедрі виконуються 2 дисертації на здобуття ступеню доктора філософії зі спеціальності «Громадське здоров’я»:

1. Аспірант 4 року вечірньої (заочної) форми навчання Степанов С.В. (науковий керівник – проф. Рублевстка Н.І.).

2. Аспірант 1 року вечірньої (заочної) форми навчання Похмурко І.В. (науковий керівник – проф. Рублевстка Н.І.).

Кафедра тісно співпрацює з міжнародними організаціями. Зокрема, співробітники кафедри приймали участь у 2-х міжнародних проектах в рамках співробітництва з ВООЗ у 2013-2015 рр.:

- з модернізації нормативно-правової бази щодо продуктів харчування для профілактики професійних захворювань (сумісно з Українським науково-дослідним інститутом нанобіотехнологій та ресурсозбереження, м. Київ);

- з профілактики і лікування свинцевої інтоксикації у населення міст В’єтнаму (сумісно з ДУ «Інститут медицини праці НАМН України», м. Київ та Національним інститутом професійного здоров’я і охорони навколишнього середовища, м. Ханой, В’єтнам.

Наукові гранти:

1. Project «Advanced cold plasma technology for the removal of persistent organic pollutants from fresh water». Innovative UK Project 46343, 2020. Project leader Prof. Sergey Mikhalovsky

2. Creative Spark Project SEAL (number EV16042V1W) April-May, 2020. Project leader Dr. Rosa Busquets, Великобританія, (01.04.2020-31.05.2020).

3. Science Writing Mentorship Program, 2018, 2019 (3 Annual BTRP Ukraine Regional One Health Research Symposium held in Kiev, Ukraine, April 2018; Fourth Annual BTRP Ukraine Regional One Health Research Symposium held in Kiev, Ukraine, 20-24 May 2019).

4. Проект NAT154 Кімонікс Інтернешнл Інк. («Комонікс») від імені проекту USAID «Зміцнення громадської довіри», контракт з USAID № AID-OAA-I-14-00006 (Технічне завдання № AID-OAA-ТО-17-00009), 2020.

Для удосконалення методів еколого-гігієнічних досліджень об’єктів довкілля та промислових відходів, а також діагностики і профілактики професійно зумовлених захворювань на базі кафедри плідно працюють атестовані лабораторії:

- Н-ВТК «Придніпровський регіональний центр з питагнь еколого-гігієнічної та медико-біологічної оцінки промислових відходів» (щорічні позабюджетні надходження від діяльності – 1,2-1,5 млн. грн.);

- Н-ВТК «Санітарна лабораторія» з атестації робочих місць (щорічні позабюджетні надходження від діяльності 200-350 тис. грн.).

Різнопланова діяльність співробітників кафедри відзначена численними нагородами:

Зав. кафедри (1985-2007 р.р.) професор Деркачов Е.А. 2002 році професор Деркачов Е.А. за цикл наукових робіт «Важкі метали як небезпечні для людини забруднювачі навколишнього середовища в Україні» у складі колективу провідних вітчизняних гігієністів був нагороджений Державною премією України в галузі науки та техніки.

Професор кафедри, д.мед.н., професор Білецька Е.М. у 2014 році стала лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки за комплексну наукову роботу: «Розробка та впровадження системи зменшення техногенного навантаження територій і населення екологічно кризових регіонів України»; нагороджена орденом М.І. Пирогова, численними подяками і грамотами МОЗ України, Дніпропетровської облдержадміністрації, ДЗ «ДМА», Фонду вчених м. Дніпро.

Зав. кафедри. Професор Шевченко О.А. став лауреатом І ступеню Міжнародного форуму «Інноватика в сучасній освіті» (Київ, 2015 р.) в номінації «Розробка та впровадження в освітню практику інноваційних технологій, технічних засобів навчання, проектів, програм і рішень».

Професор кафедри, д.мед.н., професор Онул Н.М. отримала Диплом I ступеня за перемогу у обласному конкурсі «Кращий молодий вчений-2015» (медичний напрям). У 2015 та 2019 рр. нагороджена грамотами Департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації за плідну науково-педагогічну роботу та сумлінне виконання професійних обов’язків, активну громадську діяльність.

Доценти та викладачі кафедри – к.мед.н., доцент Землякова Т.Д., к.мед.н., доцент Антонова О.В., к.мед.н., доцент Головкова Т.А. нагороджені подяками Дніпропетровської облдержадміністрації, ДЗ «ДМА» за плідну науково-педагогічну роботу.

За останні п’ять років викладачами кафедри гігієни, екології та охорони праці надруковано 170 наукових праць, з яких: патент на корисну модель – 4, методичні рекомендації – 4, інформаційний лист – 3, монографія – 6, підручник – 3, навчальний посібник – 12, свідоцтво про захист авторського права – 9, статей у фахових виданнях України – 46, у тому числі у наукометричних виданнях – 40, статей у зарубіжних виданнях – 15, з них: Scopus - 4 та Web of Science – 3. Зроблено 85 доповідей на з’їздах, конференціях, семінарах.

Дисертаційні роботи, захищені співробітниками сучасної кафедри гігієни, екології та охорони праці останніми роками:

1. Шевченко О.А.докторська дисертація «Наукове обґрунтування еколого-гігієнічних заходів щодо попередження впливу токсичних промислових відходів на довкілля та здоров’я населення» (2009 р.).

2. Рублевська Н.І.докторська дисертація «Гігієнічні аспекти аерогенного впливу ксенобіотиків на формування здоров’я дітей в умовах промислового регіону» (2011 р.).

3. Щудро С.А.докторська дисертація «Критеріальне значення соціально-гігієнічних чинників та умов навчання у формуванні здоров’я підлітків загальноосвітніх закладів у сучасних умовах» (2011 р.).

4. Онул Н.М.докторська дисертація «Вплив техногенного навантаження на гендерні особливості репродуктивного здоров'я» (2016 р.).

5. Григоренко Л.В.докторська дисертація «Гігієнічні аспекти питного водопостачання та наукове обґрунтування попередження ризиків для здоров’я сільського населення індустріальних регіонів України» (2019 р.).

6. Плачков С.Ф.кандидатська дисертація «Гігієнічна оцінка впливу атмосферного забруднення на морфофункційний стан новонароджених м. Дніпропетровська» (2009 р.).

7. Григоренко Л.В.кандидатська дисертація «Еколого-гігієнічна оцінка забруднення ґрунту кадмієм та свинцем в умовах техногенного навантаження на довкілля» (2010 р.).

8. Огір К.Ю. – кандидатська дисертація «Еколого-гігієнічна характеристика промислових відходів на території великого індустріального міста та визначення ризиків впливу на довкілля та здоров’я населення» (2011 р.).

9. Крамарьова Ю.С.кандидатська дисертація “Еколого-гігієнічне обґрунтування застосування органо-мінеральних добрив, отриманих з осадів міських стічних вод» (2012 р.).

10. Дзяк М.В.кандидатська дисертація «Еколого-гігієнічна оцінка використання осадів міських стічних вод при формуванні вторинних екосистем» (2013 р.).

11. Дорогань С.Б. – кандидатська дисертація «Наукове обґрунтування гігієнічних та санітарно-просвітницьких заходів профілактики радіотривожності населення урановидобувних регіонів» (2016 р.)

12. Кулагін О.О. – кандидатська дисертація «Еколого-гігієнічна оцінка та регламентація вмісту нафтопродуктів у землях різного цільового призначення» (2017 р.).

13. Коваль В.В.кандидатська дисертація «Гігієнічна оцінка доочищеної, фасованої та питної води та її впливу на здоров’я споживачів в умовах індустріального міста» (2018 р.).

14. Калінічева В.В.кандидатська дисертація "Гігієнічна оцінка свинцю як фактора ризику розвитку остеопатій у населення промислових територій" (2018 р.).

15. Зайцев В.В. – кандидатська дисертація «Обгрунтування програми моніторингу питної водопровідної води на підставі гігієнічної оцінки впливу хлорорганічних сполук на здоров’я міського населення промислового регіону» (2019 р.).